گريت وال موتور (خالق برند هاوال)، در سال 1984 تاسیس شد اما با مدیریت مرد بزرگ صنعت خودرو چین آقای "جک وی" در سال 1990 رشد این شرکت آغاز شد طوری که امروز برند هاوال ، برند شماره یک SUV چین می باشد. فعاليت رسمي برند  Haval به عنوان یک برند مستقل از سال ٢٠١٣ اغاز شده است.
مدل های مختلفی طی سالهای اخیر به سبد محصولات این شرکت افزوده شده اما سرآمد آنها خودروی HAVAL H6 به عنوان برترین خودرو فروش رفته در تاریخ برند های چینی می باشد. مدل های H1 , H2 , H3 ,H4, H5 , H6 , H7, H8 , H9  از تولیدات هاوال می باشد. که طی دوره تولید این خودرو برخی از مدل ها دیگر تولید نمی شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

باید این نکته را هم بدانید که رکورد فروش محصولات هاوال تنها مختص به  بازار چین نیست و طی فعالیت های بازاریابی خود توانسته در نزدیک به 40 کشور جهان حضور فعال داشته باشد و به  بازارهای معتبر دنیا همچون آرژانتین، استرالیا، نیوزلند، شیلی، اکوادور،  روسیه، بولیوی، آذربایجان، گرجستان، امارات، عربستان ، عمان، نیوزلند،آفریقای جنوبی راه یابد.

         
چراهاوال؟
هاوال سازنده ي تخصصي SUV  است ، شعار این شرکت تمرکز بر روی خودروSUV می باشد تا بتواند هر روز و هر دقیقه پیشرفت هر چند بسیار ناچیز ولی مستمر داشته باشد. همچنين بايد گفت هاوال در سال گذشته با فروش نزدیک به 1 ميليون دستگاه جز ١٠شركت برتر سازنده ي خودروهاي SUVدر جهان بود .هاوال تخصصي روي خودروهاي SUV كار ميكند و كيفيت بالا و وسواس زياد در ساخت خودروهاي خود به خرج ميدهد تا بتواند در محصولات خود امنيت و آرامش را در كنار زيبايي و كيفيت به مشتريان خود القا نمايد.
هاوال با شركتهای معتبر زيادي همچون بي ام و بنز و ميتسوبيشي همكاري هاي زيادي دارد و از طراح معروف شركت بي ام وpierre leclercq  در طراحي بدنه ،از خالق گیربکس های بنز آقای Gerhard Henning در طراحی گیربکس و تجهیزات انتقال قدرت ،آقای Alan Cureton در بحث NVH و همچنین آقای Alexandre Tiberio که از معتبرترین مهندسان ایمنی خودرو در مباحث ایمنی بهره می برد. این خودرو ساز معتبر با قطعه سازهاي معروفي چون Atoliv ,Delphl,Bosch, Borgwarner , TRW,Hella,valeo, ZF در ساخت قطعات با كيفيت نیز همکاری دارد.

آقای وی جیانجین(Wei Jianjin) ، صاحب شرکت گریت وال کسی که میخواهد امپراطوی اش را گسترش دهد (فایننشیال تایمز) میلیاردر چینی آقای وی ، نظم و انضباط ارتش را در شرکت گریت وال به اجرا در می آورد.
در 1990 وقتی این شرکت به آقای وی داده شد یک شرکت بی نام ونشان با تنها 60 نفر نیرو در شمالی ترین نقطه شهر بائودینگ بود اما در حال حاضر...

 

حالا این شرکت هفتمین شرکت خودرو ساز چین می باشد که فقط و فقط برای خودش و با نام و نشان خودش در این کشور تولید می کند. تولید 1.1 میلیون دستگاه خودرو در سال 2016 نشان از اعتلای نام این شرکت خودرو ساز دارد.
آقای وی بیست و پنجمین فرد در فهرست  پولدارترین اشخاص چین با بیش از 6.5 میلیارد دلار سرمایه ، مرد بی ادعایی است که در مورد او می گویند شخصیتی صاف و ساده و رک دارد و در لفافه سخن نمی گوید.برند هایی که این شرکت تحت رهبری خود دارد عبارتند از گریت وال موتور ، هاوال و به تازگی برند لوکس این خودرو ساز ینی "وی". آقای وی می گوید اگر صاحب شرکت گریت وال موتور نبودم شاید یک راننده مسابقات رالی می شدم که نشان دهنده میل به رقابت ابن ابر مرد خودرو جهان است.
آقای روسو (مدیر ارشد سابق کرایسلر ) در مورد او می گوید آقای وی ، مرد تولید و پای کار است ، او بهتر از بیشتر خودرو سازان چینی می داند چطور آهن ها را روی هم سوار کند.